Political Endorsements

Mid-Term Elections 2018

***IUOE Support indicated by blue highlight

Democrat

Republican/Other

Governor

Tom Wolf

Scott Wagner is Anti-Labor; VOTE NO!

Paul Glover (Green)

Kenneth Krawchuk (Libertarian)

Lt. Governor

John Fetterman

Jeff Bartos (Republican)

Jocolyn Bowser-Bostick (Green)

Kathleen Smith (Libertarian)

US Senate

Bob Casey

Lou Barletta (Republican)

Dales Kerns (Libertarian)

Neal Gale (Green)

Delaware County (District 1)

IUOE Support indicated by blue highlight; No highlight for either party indicates OPEN

District/Seat

Democrat

Republican/Other

5th US Congress

Mary Gay Scanlon

160th State House

Anton Andrew

Stephen Barrar

161st State House

Leanne Krueger-Braneky

Incumbent

Pattie Rodgers Morrisette

162nd State House

Dave Delloso

(Teamsters 463)

Mary Hopper (R)

William Medina (Libertarian)

163rd  State House

Mike Zabel

James Santora

164th  State House

Margo Davidson

Inder Bains

165th  State House

Jennifer O’Mara

Alexander Charlton

166th *Monto & Delco

State House

Gregory Vitali

Baltazar Rubio

168th State House

Chris Quinn

Kristen Seale

Chester County (District 1)

IUOE Support indicated by blue highlight; No highlight for either party indicates OPEN

District/Seat

Democrat

Republican/Other

6th  US Congress

Chrissy Houlahan

Greg McCauley

157th *Montco & Chester

State House

Melissa Shusterman

Warren Kampf

156th  State House

Danielle Friel

Becky Corbin

158th  State House

Christina Sappey

Eric Roe

156th State House

Carolyn Comitta

Nicholas Deminski

26th Montco & Chester

 State House

Pam Hacker

Tim Hennessey

13th  State House

Susannah Walker

John Lawrence (R)

Dominic Pirocchi (Libertarian)

44th Berks, Chester & Montco

PA Senate

Katie Muth

John Rafferty

Montgomery County (District 1)

IUOE Support indicated by blue highlight; No highlight for either party indicates OPEN

District/Seat

Democrat

Republican/Other

5th US Congress

Mary Gay Scanlon

4th Montco& Philly

 State Senate

Art Haywood

Ron Holt

4th US Congress

Madeleine Dean

Dan David

12th Bucks & Montco

 Senate

Maria Collette

Stewart Greenleaf Jr.

24th Berks, Bucks & Montco

PA Senate

Linda Fields

Bob Mensch

44th Berks, Chester & Montco

PA Senate

Katie Muth

John Rafferty

26th Montco & Chester

PA State House

Pam Hacker

Tim Hennessey

53rd PA House

Steve Malagari

Andy Szekely

61st PA House

Liz Hambidge

Kate Harper

70th PA House

Matt Bradford

Chris Mundiath

131st Lehigh, Montco & Northampton

PA House

Andy Lee

Justin Simmons

146th PA House

Joe Ciresi

Tom Quigley

147th PA House

Josh Camson

Marcy Toepel

150th PA House

Joe Webster

Nicholas Fountain

151st PA House

Sara Johnson Rothman

Todd Stevens

153rd PA House

Ben Sanchez

Doug Beaver

154th PA House

Steve McCarter

Kathy Bowers

157th *Montco & Chester

State House

Melissa Shusterman

Warren Kampf

194th Montco & Philly

PA House

Pamela Delissio

Sean Stevens

166th *Monto & Delco

State House

Gregory Vitali

Baltazar Rubio

1st  Montco & Bucks

US Congress

Scott Wallace

Brian Fitzpatrick

152nd PA House

Daryl Boling

Thomas Murt

Bucks County (District 1)

IUOE Support indicated by blue highlight; No highlight for either party indicates OPEN

District/Seat

Democrat

Republican/Other

1st  Montco & Bucks

US Congress

Scott Wallace

Brian Fitzpatrick

10th  State Senate

Steve Santarsiero

Marguarite Quinn

6th State Senate

Tina Davis (look below)

We support Tina for PA House

Tommy Tomlinson

18th PA House

James Lamb III

Gene DiGirolamo

28th PA House

Emily Skopov

Mike Turzai

31st PA House

Perry Warren

Ryan Gallagher

District/Seat

Democrat

Republican/Other

142nd PA House

Malinda Lareau

Frank Farry

178th  PA House

Helen Tai

Wendy Thomas

29th PA House

Andrew Dixon

Meghan Schroeder

141st PA House

Tina Davis

Supported for House; not Senate

Anthony Sposato

143rd  PA House

Wendy Ullman

Joe Flood

144th PA House

Meredith Buck

Todd Polinchock

145th PA House

Brian Kline

Craig Staats

Philadelphia County (District 1)

IUOE Support indicated by blue highlight; No highlight for either party indicates OPEN

District/Seat

Democrat

Republican/Other

2nd  US Congress

Brendan Boyle

5th US Congress

Mary Gay Scanlon

3rd US House

Dwight Evans

Bryan Leib

2nd US House

Christine Tartaglione

8th US House

Anthony Williams

172nd  State House

Kevin Boyle

173rd State House

Mike Driscoll

174th State House

Ed Neilson

175th State House

Mary Isaacson

179th State House

Jason Dawkins

180th State House

Angel Cruz

181st State House

Malcolm Kenyatta

Thomas Street

182nd State House

Brian Sims

184th State House

Elizabeth Fiedler

185th State House

Maria Donatucci

186th State House

Jordan Harris

188th State House

James Roebuck

190th State House

Vanessa Brown

191st State House

Joanna McClinton

192nd State House

Morgan Cephas

194th Montco & Philly

PA House

Pamela Delissio

Sean Stevens (R)

Matt Baltsar (Libertarian)

195th State House

Donna Bullock

197th State House

Danilo Burgos

198th State House

Rosita Youngblood

200th State House

Chris Rabb

201st State House

Stephen Kinsey

202nd State House

Jared Solomon

203rd State House

Isabella Fitzgerald

4th Montco & Philly

PA State Senate

Art Haywood

Ron Holt

177th State House

Joe Hohenstein

Patty Kozlowski

170th State House

Mike Doyle

Martina White

152nd State House

Daryl Boling

Thomas Murt

Local 542 Supports All Democrats in Philadelphia

*** with the exception of Martina White, Thomas Murt & Patty Kozlowski

Lehigh/Northampton County (District 2)

IUOE Support indicated by blue highlight; No highlight for either party indicates OPEN

District/Seat

Democrat

Republican/Other

7th US Congress

Susan Wild

22nd PA House

Peter Schweyer

131st PA House

Andy Lee

Justin Simmons

132nd PA House

Mike Schlossberg

133rd PA House

Jeanne McNeill

134th PA House

Tom Applebach

Ryan MacKenzie

137th PA House

Amy Cozze

Joe Emrick (R)

Ed Reagan (Libertarian)

138th PA House

Dean Donaher

Marcia Hahn

183rd PA House

Jason Ruff

Zach Mako

18th US House

Lisa Boscola

16th US House

Mark Pinsley

Pat Browne

40th US House

Tarah Probst

Mario Scavello

Berks/Schuylkill County (District 2)

IUOE Support indicated by blue highlight; No highlight for either party indicates OPEN

District/Seat

Democrat

Republican/Other

123rd PA House

Neal Goodman

126th PA House

Mark Lucio Rozzi

127th PA House

Thomas R Caltagirone

Vincent Gagliardo

128th PA House

Douglas Metcalfe

Mark Gillen

129th PA House

Tricia Wertz

Jim Cox

134th PA House

Tom Applebach

Ryan MacKenzie

24th US House

Linda Fields

Bob Mensch

36th State Senate

William Troutman Jr.

Ryan Aument

44th Berks, Chester & Montco

PA Senate

Katie Muth

John Rafferty

9th US Congress

Denny Wolff

Dan Meuser

4th US Congress

Madeleine Dean

(Cunnane)

Dan David

6th US Congress

Chrissy Houlahan

Greg McCauley

40th US House

Tarah Probst

Mario Scavello

Luzerne, Lackawanna, Wayne, Wyoming, Monroe, Pike, Susquehanna, Sullivan, Brandford (District 3)

IUOE Support indicated by blue highlight; No highlight for either party indicates OPEN

District/Seat

Democrat

Republican/Other

12th US Congress

Marc Friedenberg

8th US Congress

Matt Cartwright

John Chrin

9th US Congress

Denny Wolff

Dan Meuser

20th US Congres

Lisa Baker

John “Jay” Sweeney

40th US House

Tarah Probst

Mario Scavello

111th PA House

Becky Kinney

Jonathan Fritz

112th State House

Kyle Mullins

Ernest Lemoncelli

115th State House

Maureen Madden

David Parker

117th State House

Karen Boback

119th State House

Gerald Mullery

Justin Behrens

121st State House

Eddie Day Pashinski

Susan Henry

189th State House

Adam Rodriguez

Rosemary Brown

Dauphin, Lancaster, Perry, Synder, Juniata, Lycoming Counties (District 4)

IUOE Support indicated by blue highlight; No highlight for either party indicates OPEN

District/Seat

Democrat

Republican/Other

12th US Congress

Marc Friedenberg

13th US Congress

Brent Ottaway

105th State House

Eric Epstein

Andrew Lewis

106th PA House

Jill Linta

Tom Mehaffie

103rd PA House

Patty Kim

Anthony Harrell

36th  PA House

William Troutman

Ryan Aument

56th PA House

Doug Hunt

George Dunbar

174th PA House

Ed Neilson

10th US Congress

George Scott

Scott Perry

76th PA House

Mike Hanna Jr.

Stephanie Borowicz

11th US Congress

Jess King

Lloyd Smucker

104th PA House

Patty Smith

Susan Helm

11th US Congress

Jessica King

Lloyd Smucker

13th PA House

Susannah Walker

John Lawrence (R)

Dominic Pirocchi (Libertarian)

41st PA House

Michele Wherley

Brett Miller

43rd PA House

Jennifer Porter

Keith Greiner

96th PA House

Mike Sturla

97th PA House

Dana Hamp Gulick

Steve Mentzer

99th PA House

Elizabeth Malarkey

David Zimmerman

100th PA House

Dale Hamby

Bryan Cutler

128th PA House

Douglas Metcalfe

Mark Gillen

129th PA House

Tricia Wertz

Jim Cox

36th PA House

William Troutman

Ryan Aument

                        STATE OF DELAWARE

District/Seat

Democrat

Republican/Other

US Senate

Tom Carper

Robert Arlett

US Congress

Lisa Blunt Rochester

Scott Walker

Attorney General

Kathy Jennings

Bernard Pepukayi

Treasurer

Colleen Davis

Ken Simpler

Auditor

Kathy McGuiness

James Spadola

2nd State Senate

Darius Brown

3rd State Senate

Elizabeth Lockman

4th State Senate

Laura Sturgeon

Gregory Lavelle

6th State Senate

David Baker

Ernesto Lopez

10th State Senate

Stephanie Hansen

Christine Metzing

11th State Senate

Bryan Townsend

Dan Kapitanic

16th State Senate

Louisa Phillips

Colin Bonini

17th State Senate

Trey Paradee

Justin King

21st State Senate

Robert Wheatley

Bryant Richardson

1st Representative

Nnamdi Chukwuocha

2nd Representative

Stephanie Bolden

3rd Representative

Sherry Dorsey Walker

4th Representative

Gerald Brady

6th Representative

Debra Heffernan

Jeffrey Olmstead

7th Representative

Raymond Seigfried

Eric Bruanstein

9th Representative

Monique Johns

Kevin Hensley

10th Representative

Sean Matthews

Erin Wiener

11th Representative

Paul Thornburg

Jeffrey Spiegelman

12th Representative

Krista Griffith

Deborah Hudson

13th Representative

Larry Mitchell

14th Representative

Pete Schwartzkopf

James DeMartino

15th Representative

Valerie Longhurst

16th Representative

Franklin Cooke

Albert Ament

17th Representative

Melissa Minor-Brown

18th Representative

David Bentz

19th Representative

Kim Williams

James Startzman Jr.

21st Representative

Stephanie Barry

Michael Ramone

24th Representative

Ed Osienski

Williams Dilks Sr.

25th Representative

John Kowalko

Bryan Rash

26th Representative

John Biola

Justin Cruice

27th Representative

Earl Jaques

28th Representative

William Carson

Charlotte Middleton

29th Representative

Bill Bush

Robin Hayes

30th Representative

Charles Groce

Shannon Morris

31st Representative

Sean Lynn

David Anderson

34th Representative

Adewunmi Kfuoriji

Lyndon Dean Yearick

36th Representative

Don Allan

Bryan Shupe

New Castle County

Register of Wills

Ciro Popitti

New Castle County

Recorder of Deeds

Mike Kozikowski

New Castle County

1st Council District

Ken Woods

New Castle County

2nd Council District

Dee Durham

Sussex County

4th Council District

Paulette Rappa

Levy Court At Large

Terry Pepper

Levy Court 2nd District

Jeffrey Hall




Page Last Updated: Nov 12, 2018 (16:20:25)
-
Contact Info
IUOE Local 542
1375 Virginia Dr
Ft Washington, PA 19034


Menu
MEMBERS
JATC
LABOR NEWS
UNION
FUNDS
CONTACT


Top of Page image
Powered By UnionActive - Copyright © 2018. All Rights Reserved.